Aktualita
31. 5. 2016

Jednání TPEB ČR v Bruselu

Dne 23.5 2016 se uskutečnilo v Bruselu jednání s prof. dr. Borchardtem, který je ředitelem Internal Market DG Energy. Tato schůzka byla již v pořadí druhá, návazně na jednání s místopředsedou EK a komisařem Marošem Šefčovičem. Jejím smyslem bylo dojednání konkrétní spolupráce v návaznosti na připravovanou legislativu v oblasti transferu plynu a elektřiny.

Prof. Borchardt projevil o naši regionální aktivitu zájem, neboť je zcela v souladu se směřováním komise v oblasti energetické bezpečnosti/unie a potvrdil i unikátnost naši struktury v EU a zájem o spolupráci. Bavili jsme se o možném zapojeni TPEB do těchto aktivit. V návaznosti na chystanou legislativu se jako zásadní a zajímavá jeví možnost zapojeni TPEB do platformy TSOs, které budou hlavními hybateli regional security groups. Bylo domluveno, že TPEB ČR připraví dokument zaměřující se na regionální výzvy a řešeni (včetně best practises a návrhu řešeni), který by pote bude v platformě představen, čímž by se TPEB v platformě etablovala.

Zároveň pan ředitel velmi pozitivně vnímal potenciální rozšířeni této iniciativy na V4+, přičemž cesta k zajmu německých a rakouských partnerů by opět moha vest pres TSO platformu.

V neposlední řadě jsme se dohodli na spolupráci s Joint Research Centre v Ispře v R&D projektu pres JRC. S tím už také komunikujeme, nicméně současná podpora ze strany DG Energy nám pomůže spolupráci usadit a zintenzivnit. Do Ispry se vydáme v následujících týdnech.

Za TPEB ČR
Richard Hlavatý
Martin Hromada
Vít Střítecký

Zpět
Základním posláním TPEB ČR je vytvořit vědecko-výzkumnou a průmyslovou základnu zaměřenou na podporu aktivit souvisejících s výzkumem, vývojem a zaváděním technologií souvisejících se zajištěním ochrany kritické infrastruktury ČR v oblastech energetiky a kybernetiky.
© 2024 TPEB ČR
arrow-leftarrow-right